Ιστορική Επιτυχία για το Κυπριακό Τζούντο: Πρώτο Μετάλλιο σε Grand Slam από τη Ζανέτ Μιχαηλίδου

Ιστορική Επιτυχία για το Κυπριακό Τζούντο από την Ζανέτ Μιχαηλίδου: Πρώτο Μετάλλιο σε Grand Slam
Η Κύπρος, με την πολλά υποσχόμενη Ζανέτ Μιχαηλίδου, κατέγραψε μία ιστορική επιτυχία στο τζούντο, καθώς για πρώτη φορά στην ιστορία της κατέκτησε μετάλλιο σε Grand Slam. Πρόκειται για μία από τις πιο δύσκολες και απαιτητικές διοργανώσεις του αθλήματος, στην οποία συμμετέχουν οι καλύτεροι αθλητές του κόσμου.

Η Ζανέτ Μιχαηλίδου μπορεί να γιορτάσει όχι μόνο το πρώτο της μετάλλιο ως αθλήτρια στην κατηγορία senior, αλλά και το γεγονός ότι αυτό το επίτευγμα ήρθε στο Abu Dhabi Grand Slam. Αυτό σηματοδοτεί μια ιστορική στιγμή για την Κύπρο, το πρώτο της μετάλλιο σε Grand Slam ως έθνος.

Ήταν ένα συγκινητικό τέλος για τη 20χρονη Μιχαηλίδου, η οποία νίκησε τη Γερμανίδα Raffaela Igl στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο στα -78 κιλά, με ένα waza ari μέσω ενός o soto gari στα πρώτα 15 δευτερόλεπτα, σηματοδοτώντας για πάντα αυτήν την ξεχωριστή μέρα.

Η Μιχαηλίδου δήλωσε στην ιστοσελίδα της EJU: «Δεν έχω λόγια να εκφράσω τι σημαίνει αυτό για μένα. Έχω κάνει πολλές θυσίες για να φτάσω εδώ. Δεν ζω πια στο σπίτι μου, στη γενέτειρά μου, καθώς βρίσκομαι μόνιμα στην Ιταλία. Είμαι τυχερή που έχω την υποστήριξη του προέδρου μας, Σώτου Τρικομίτη, που βοηθάει πάρα πολύ. Στην Κύπρο έχουμε περιορισμένο αριθμό τζουντόκα και πρέπει να είμαστε συχνά στο εξωτερικό για να βελτιωθούμε.»

Η Ζανέτ Μιχαηλίδου, αγωνιζόμενη στην κατηγορία -78 κιλών, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο μετά από δύο εντυπωσιακές νίκες. Αρχικά, κέρδισε τη Λιθουανή Migle Julija Dudenaite και στη συνέχεια τη Γερμανίδα Anna Monta Olek, αποδεικνύοντας το υψηλό επίπεδο στο οποίο βρίσκεται τόσο η ίδια όσο και το κυπριακό τζούντο. Η επιτυχία αυτή αποτελεί σημαντικό βήμα προς την ανάδειξη του αθλήματος στην Κύπρο.

Στην ίδια διοργάνωση συμμετείχαν επίσης οι Πέτρος Χριστοδουλίδης και Οδυσσέας Γεωργάκης, κατακτώντας την 9η θέση. Ο Πέτρος, που αγωνίστηκε στην κατηγορία των -66 κιλών, σημείωσε αρχικά μια εξαιρετική νίκη επί του Φιλιππινέζου Randy Jr Ferrera, ενώ στη συνέχεια έδωσε μια εντυπωσιακή μάχη με τον Μογγόλο Erkhembayar Battogtokh, ο οποίος κατέλαβε τελικά την 5η θέση. Ο Οδυσσέας πέτυχε νίκη επί του Azzan Alzaabi από τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, αλλά ηττήθηκε στη συνέχεια από τον Ρουμάνο Adrian Sulca.

Επιπλέον, ο Χρήστος Δημητριάδης ηττήθηκε στον πρώτο του αγώνα από τον Γάλλο Benjamin Axus, ενώ η Μαρίνα Αζίνου, που αγωνίστηκε στην κατηγορία των -57 κιλών, ηττήθηκε από την Αζέρα Acelya Toprak.

Με αυτές τις επιδόσεις, οι Κύπριοι αθλητές κέρδισαν πολύτιμους βαθμούς στην παγκόσμια κατάταξη. Η Ζανέτ Μιχαηλίδου πλέον βρίσκεται στην 36η θέση της παγκόσμιας κατάταξης, ενώ ο Πέτρος Χριστοδουλίδης, μέσα σε μόλις δύο μήνες από την αλλαγή του στην κατηγορία των -66 κιλών, ανέβηκε κατά 286 θέσεις, κατακτώντας την 140η θέση παγκοσμίως.

Το Grand Slam αποτελεί μία από τις κορυφαίες διοργανώσεις στο τζούντο, συγκεντρώνοντας την ελίτ των αθλητών παγκοσμίως και προσφέροντας περισσότερους βαθμούς στην παγκόσμια κατάταξη σε σύγκριση με το Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Η επόμενη συμμετοχή των πρωταθλητών της εθνικής ομάδας θα είναι στις αρχές Νοεμβρίου, όταν θα φιλοξενηθεί στην Κύπρο το European Judo Championships of the Small States 2024, που περιλαμβάνει κατηγορίες Cadets, Seniors, και Teams. Αυτή η διοργάνωση αποτελεί μια εξαιρετική ευκαιρία όχι μόνο για τους Κύπριους αθλητές να διακριθούν εντός έδρας και να συνεχίσουν την ανοδική τους πορεία στο άθλημα, αλλά και για την Κυπριακή Ομοσπονδία Τζούντο να αναδείξει την οργάνωση και την ανάπτυξη του αθλήματος στη χώρα, ενισχύοντας τη διεθνή της παρουσία και φήμη.
Παγκύπρια Ομοσπονδία Τζούντο

#gallery-1 { margin: auto; } #gallery-1 .gallery-item { float: left; margin-top: 10px; text-align: center; width: 33%; } #gallery-1 img { border: 2px solid #cfcfcf; } #gallery-1 .gallery-caption { margin-left: 0; } /* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */